Limburg - 8 april 2025 - De woningmarkt in Nederland is al jaren oververhit. De huizenprijzen zijn sinds 2013, na de economische crisis, onafgebroken gestegen. Hoewel die stijging in 2022 tijdelijk wat afvlakte door oplopende hypotheekrentes en economische onzekerheid, is er sinds 2023 weer sprake van prijsherstel. Dat geldt niet alleen voor de Randstad, maar ook voor regio’s die traditioneel als minder ‘heet’ werden beschouwd, zoals Limburg. Maar hoe zit het precies met de huizenprijzen in onze provincie? En hoe verhoudt die ontwikkeling zich tot de rest van het land?
In de afgelopen jaren zijn ook in Limburg de huizenprijzen flink gestegen. Waar de Randstad lange tijd het toneel was van extreme prijsstijgingen, zien we sinds 2020 dat ook de gebieden verder weg van de randstad, waaronder Limburg, een inhaalslag maken. Volgens cijfers van het CBS en de Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM) zijn de gemiddelde verkoopprijzen in Limburg tussen 2015 en 2024 met meer dan 60% gestegen.
In gemeenten zoals Maastricht, Roermond en Venlo is de vraag naar woningen sterk toegenomen. Vooral Maastricht springt eruit: de stad trekt niet alleen Nederlandse, maar ook internationale kopers aan, mede door de aanwezigheid van de Universiteit Maastricht en de nabijheid van België en Duitsland. Deze internationale aantrekkingskracht heeft de druk op de lokale woningmarkt opgevoerd.
De stijging van de huizenprijzen in Limburg is terug te voeren op een aantal factoren. Net als in de rest van Nederland is er ook in Limburg sprake van een tekort aan geschikte woningen. Vooral betaalbare koopwoningen en starterswoningen zijn schaars. Dit tekort drijft de prijzen op. Sinds de coronapandemie is thuiswerken gemeengoed geworden. Daardoor zijn veel mensen minder gebonden aan de Randstad en zijn ze op zoek naar alternatieve woonlocaties. Limburg biedt relatief betaalbare woningen, meer ruimte en natuur, wat aantrekkelijk is voor jonge gezinnen en ouderen. In steden zoals Sittard en Heerlen wordt flink geïnvesteerd in stadsvernieuwing en infrastructuur. Dit maakt bepaalde wijken aantrekkelijker, wat ook de huizenprijzen beïnvloedt. Hoewel de rente inmiddels weer is gestegen, was deze jarenlang historisch laag. Veel mensen grepen die kans aan om een huis te kopen of een duurdere woning te financieren.
Hoewel de huizenprijzen in Limburg stijgen, blijven ze gemiddeld gezien nog wel lager dan in de rest van Nederland. Volgens cijfers van het CBS bedroeg de gemiddelde verkoopprijs van een koopwoning in Nederland begin 2025 ongeveer € 467.363. In Limburg ligt dat gemiddelde op ongeveer € 340.000, bijna € 100.000 lager dus. De provincie blijft daarmee een van de goedkopere regio’s om te wonen. Toch moeten we deze ‘betaalbaarheid’ nuanceren. In verhouding tot het inkomen zijn ook in Limburg veel woningen niet meer betaalbaar voor starters. De prijzen zijn daar harder gestegen dan de inkomens, wat leidt tot een verslechterde betaalbaarheid. Zeker in populaire steden zoals Maastricht of wijken in de omgeving van het Heuvelland zijn de prijzen flink opgedreven.
Voor starters is de situatie zorgwekkend. De huizenprijzen stijgen sneller dan het gemiddelde inkomen, en door strengere hypotheekregels is het moeilijker geworden om een hypotheek af te sluiten zonder eigen vermogen of hulp van ouders. Ook huurwoningen in de vrije sector zijn schaars en prijzig. Voor doorstromers is de situatie gunstiger, zeker als ze al een woning bezitten die in waarde is gestegen. Toch heerst er bij veel mensen onzekerheid. Veel mensen stellen een verhuizing uit, uit angst om niets beters of betaalbaars terug te vinden.
De verwachting is dat de prijzen voorlopig hoog blijven, tenzij de economische situatie ineens verandert. De bouw van nieuwe woningen in Limburg komt moeizaam op gang, mede door stikstofregels, personeelstekorten in de bouw en trage procedures bij gemeenten. Zonder een flinke toename in het aanbod zal de druk op de markt aanhouden. Het Rijk heeft de ambitie uitgesproken om ook in Zuid-Nederland fors te bouwen, en er zijn plannen voor duizenden nieuwe woningen in onder andere Maastricht, Sittard-Geleen en Venlo. Toch zal het nog jaren duren voordat deze projecten effect hebben op de markt.
De huizenprijzen in Limburg stijgen gestaag en volgen daarmee de landelijke trend. Hoewel het prijsniveau nog lager ligt dan in bijvoorbeeld Noord-Holland of Utrecht, is de betaalbaarheid ook hier onder druk komen te staan. De aantrekkingskracht van de regio, gecombineerd met schaarste en investeringen, zorgt ervoor dat Limburg allang geen “goedkope uithoek” meer is. Voor woningzoekenden is het belangrijk om realistisch te zijn, goed te vergelijken en eventueel buiten de meest populaire gebieden te kijken.
Foto: © DeltaLimburg.nl